Moje svijetlo za moj Vukovar

Tradicionalno, i ove godine obilježen je Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991.godine paljenjem svijeća na Pjaci. Akciju pod nazivom “Bolje je upaliti malo svijetlo, nego proklinjati tamu” potpomogli su i naši učenici koji su sudjelovali u prodaji svijeća za Udrugu osoba s invaliditetom “Prijatelj” iz Metkovića.

Tradicionalno, i ove godine obilježen je Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991.godine paljenjem svijeća na Pjaci. Akciju pod nazivom “Bolje je upaliti malo svijetlo, nego proklinjati tamu” potpomogli su i naši učenici koji su sudjelovali u prodaji svijeća za Udrugu osoba s invaliditetom “Prijatelj” iz Metkovića.

Ovom prilikom sjećamo se Vukovara čiju je ratnu agoniju sažeo legendarni Siniša Glavašević u svojoj isto tako legendarnoj Priči o gradu.

Priča o gradu

Odustajem od svih traženja pravde, istine, odustajem od pokušaja da ideale podredim vlastitom životu, odustajem od svega što sam još jučer smatrao nužnim za nekakav dobar početak, ili dobar kraj. Vjerojatno bih odustao i od sebe sama, ali ne mogu. Jer, tko će ostati ako se svi odreknemo sebe i pobjegnemo u svoj strah? Kome ostaviti grad? Tko će mi ga čuvati dok mene ne bude, dok se budem tražio po smetlištima ljudskih duša, dok budem onako sam bez sebe glavinjao, ranjiv i umoran, u vrućici, dok moje oči budu rasle pred osobnim porazom?
Tko će čuvati moj grad, moje prijatelje, tko ce Vukovar iznijeti iz mraka? Nema leđa jačih od mojih i vaših, i zato, ako vam nije teško, ako je u vama ostalo još mladenačkog šaputanja, pridružite se. Netko je dirao moje parkove, klupe na kojima su još urezana vaša imena, sjenu u kojoj ste istodobno i dali, i primili prvi poljubac – netko je jednostavno sve ukrao jer, kako objasniti da ni Sjene nema? Nema izloga u kojem ste se divili vlastitim radostima, nema kina u kojem ste gledali najtužniji film, vaša je prošlost jednostavno razorena i sada nemate ništa. Morate iznova graditi. Prvo, svoju prošlost, tražiti svoje korijenje, zatim, svoju sadašnjost, a onda, ako vam ostane snage, uložite je u budućnost. I nemojte biti sami u budućnosti. A grad, za nj ne brinite, on je sve vrijeme bio u vama. Samo skriven. Da ga krvnik ne nađe.

Grad – to ste vi.

Facebook
Twitter